Druhou akcí byla návštěva Bukovanského mlýna. Snad špatný termín (23.3. 2019) nebo vyšší moc zasáhly, a tak tato akce měla bohužel jen menší účast. Přesto i na tomto setkání se objevila nová tvář – Martinka. Dcerka jedné naší parťačky.
Tady se hodí použít titul románu Karla Poláčka, bylo nás pět. Počasí nám ovšem přálo měrou vrchovatou, takže naše skupinka mohla vychutnávat jarní teplé sluníčko a krásy jarní přírody. Volnou chůzí jsme se vydali k vytyčenému cíli. Po ujití sotva pár metrů už před námi bylo stoupání, načež se ozvala hláška loňského roku „ Kdy už tam budem“. Nemohlo následovat nic jiného než bouřlivý smích. Statečně a vytrvale jsme zdolávali výstup až do doby, kdy se profil terénu změnil. Prohřáti stoupáním i jarním sluníčkem jsme začali odkládat vnější svršky a spokojeně pokračovali dál. Bukovanský mlýn se rychle přibližoval.
Když jsme vstoupili do areálu, překvapilo nás, jak příjemné místo jsme si pro dnešní cíl výletu vybrali. Areál nabízí spoustu možností k vyžití, zároveň však nepostrádá kouzlo specifické atmosféry – stylová slovácká architektura mlýna, domků, i hlavní budovy, ve které je útulná selská restaurace – to vše nás uchvátilo. Fotografie jistě mnohé napoví. Přidáváme také několik zajímavých faktů, které přiblíží minulost i současnost tohoto místa.
Větrný mlýn, který se stal zdaleka viditelnou dominantou kopce nad obcí Bukovany u Kyjova, byl postaven a slavnostně otevřen v roce 2004. Tvůrcem mlýna je pan Josef Kouřil z Kyjova, který si stavbou mlýna splnil svůj dětský sen a vytvořil tak kouzelné místo, které přitahuje každoročně tisíce návštěvníků. Třípatrová budova mlýna ukrývá malou expozici slovácké kuchyně 1. pol. 20. století, kde se s námi můžete přenést do prostředí, ve kterém nám naše prababičky připravovaly ty nejlepší pokrmy na světě a také galerii, kde se koná celoroční prodejní výstava „Tradiční výrobek Slovácka z keramické dílny Náplavovi“ – tradiční užitková keramika (hrnky, misky, dózy, džbánky, aj.)
V nejvyšším patře se nachází vyhlídková terasa, která skýtá nádherné výhledy do okolí. Při pohledu z věže mlýna se před Vámi rozprostře kyjovské Dolňácko se svými políčky, sady a vinicemi, na obzoru se zřetelně rýsují hřebeny Bílých Karpat a Chřibů, při dobré viditelnosti dohlédnete až ke 110 km vzdálenému kopci Kobyla u Bratislavy. V přízemí mlýna se nachází stylově vybavená krbovna.
Po prohlídce a krátkém relaxu nás příjemná zpáteční cesta zavedla k našim autům. Díky nim byl přesun do Kyjova velmi pohodlný. Kyjov je asi naším osudovým městem. Jsme tady totiž častěji než kde jinde. Je to asi tou polohou nebo možná něčím jiným? Pravda je někde mezi tím. Na náměstí je pěkná a bohatě zásobená cukrárna, která nás a hlavně naše mlsné jazýčky vždycky přitáhne jak super magnet. Zákusek, zmrzlinka či kávička to bylo perfektní zakončení prosluněného dne.
Tak to byla jakási ochutnávka letošních aktivit, které se rozběhnou naplno 19. dubna 2019.